Přeskočit na obsah

Metody výběru osiva pro kvetoucí louky 

  • Louky

Při výběru osiva – jednotlivých druhů rostlin vhodných pro vybranou lokalitu – můžeme postupovat třemi způsoby.  

Na obrázcích je vyfocená stejná část louky na konci května a na konci června, kdy je patrné výrazně vyšší patro travin. 

Obecně ale platí, že zhruba polovinu budou tvořit traviny, druhou polovinu byliny. Vhodné je použití několika druhů trav, jetelovin – jetele, vikve, hrachorů a dalších lučních druhů, jako jsou kopretiny, zvonky, chrpy… je dobré složení vybrat i podle lokalit v okolí. Vždy však při tom máme na paměti, že některé druhy vyklíčí třeba až za dva roky.

Osivo z obchodu 

Mnoho výrobců běžných směsí travních osiv má v současnosti ve své nabídce i směsi semen pro kvetoucí louku. Lze pořídit směsi vhodné do nejrůznějších podmínek (vlhko, sucho, stín apod.) či s různou skladbou rostlin (kopretinová louka apod.). Doporučujeme volit nejlépe regionální směs nebo výběr osiva konzultovat s botaniky. 

Směs se vysévá na půdu připravenou tak, jako bychom seli běžný trávník, tedy zrytou a následně uhrabanou, zbavenou pokud možno všech zbytků rostlin. 

Mulč ze sena 

Jedna z metod je rozprostřít na místo čerstvě posekané seno. Úspěšnost nemusí být stejná jako při použití prodávaných osiv, postupujeme však ryze přírodní cestou. Pokud je tedy blízko druhově bohatá kvetoucí louka, tak ji pokosíme v době, kdy jsou zralá semena druhů, které bychom chtěli na louce mít. Seno se může sklidit v různých termínech (některá semena dozrávají později). Okamžitě po pokosení tzv. zelené seno přeneseme na plochu holé půdy a nasteleme ji ve vrstvě asi 5 cm. Čerstvě pokosená tráva z louky dozraje a vysemení se. Během zimy se seno rozloží a semínka se dostanou na povrch půdy, kde začnou klíčit. 

Pokud chceme jen dosít některé byliny do stávající plochy, je nutné plochu narušit hráběmi a semena pohodit na tato místa. Doporučujeme využít již místa narušená, např. krtince.

Samosběr osiva 

Další možností je samosběr semen na louce. Semena sbíráme v průběhu roku, těsně před posečením. Metoda je zvlášť vhodná, pokud nechceme rušit již rostoucí trávník. Na podzim na některých místech vytvoříme ostrůvky bez drnu (můžeme opět využít např. krtince) a vysejeme zde posbíraná semena. Postupně snižujeme frekvenci sečení vybrané plochy. Při této metodě je vznik květnaté louky poměrně pomalý a také nebudeme mít tak pestré zastoupení druhů. Metoda je to však téměř bezpracná.