Přeskočit na obsah

Úvodní workshop

Projekt Kooperační síť Kvetoucí louky byl sice oficiálně zahájen již v říjnu 2021, přípravy ale trvaly již od začátku roku 2021, kde byla v únoru předložena žádost o dotaci do Operačního programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem 2014 – 2021.  Rozhodnutí o poskytnutí dotace bylo vystaveno 14. 12. 2021 a k tomuto datu byly zahájeny již konkrétní práce na realizaci projektu.

Úvodní společný workshop tak mohl být zrealizován 24. 02. 2022 v multifunkčním centru Trojzemí. V rámci akce byl představen nejen společný projekt tří partnerů (Společnost pro kulturní krajinu z.s., město Hrádek nad Nisou, město Boleslawiec), ale i jak se bude konkrétně postupovat při zakládání kvetoucích luk na českém i polském území bez použití chemických prostředků. Pro město Hrádek nad Nisou zpracoval projektovou dokumentaci pro založení kvetoucí louky Ateliér prostory Křižany, paní Ing. Šilberská tak účastníky seznámila s konkrétním postupem i následnou péčí o založenou přírodě blízkou plochu. Ve městě Boleslawiec vzniknou kvetoucí louky či trávníky na 9 místech o celkové ploše 2,3 ha. Paní Sawicka prezentovala jednotlivé plochy i jejich historický a současný význam pro člověka i městské prostředí.

Odborníci z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem nás seznámili s terminologií, s tím, jak takovou plochu i alternativním způsobem pěstovat. I malá plocha poskytne důležité útočiště či zdroj potravy různým druhům hmyzu, můžeme vyset semena kvetoucích bylin například i na krtičinách.

V posledním příspěvku jsme se dozvěděli, jak vypadá péče o kvetoucí farní louky ve Volfarticích u České Lípa, kde jsou louky pěstovány jako zdroj bylin pro výrobu mýdla. Díky odpovídajícímu a cílenému managementu spolku Koukol v obilí se na kvetoucích loukách vyskytují desítky druhů lučních bylin, ale i ohrožené druhy hmyzu, ke kterým patří například modrásek bahenní, jehož dospělci i larvy potřebují bylinu krkavec toten.