Cílem akce bylo ukázat zajímavé a druhově pestré louky v Lužických horách za doprovodu odborného průvodce ze Správy CHKO Lužické hory. Vydali jsme se tedy na rašelinnou louku Brazilka, která je od roku 2022 chráněnou přírodní památkou. Díky péči o louku, která spočívá ve vypásání ovcemi a kozami za spolupráce s odborným zemědělcem a ručnímu dosekání nepřístupných ploch, se zde vyskytují zajímavé druhy rostlin, ke kterým patří prstnatec májový, vítod obecný, bradáček vejčitý, všivec mokřadní, ostřice bledavá, sítina ostrokvětá, vrba plazivá v oplůtkách a rdest alpský v tůních.





Další zastávkou na Luž po německé straně byla louka u sjezdovky, kde se vyskytují arnika horská a kuklík potoční. Našli jsme zde ale i odkvetlý devětsil bílý nebo pitulník žlutý.
















Cestou na Luž jsme pozorovali i ostatní druhy rostlin, tak například vlčí bob mnoholistý, knotovka lesní a kokořík přeslenitý. Na vrcholu Luže jsme se setkali dokonce i se zmijí obecnou, která se vyhřívala na hromadě kamenů.
Při poznávání druhů rostlin jsme si vyzkoušeli bezplatnou aplikaci PlantNet (v češtině), pro zajímavost i německou aplikaci Flora Inkognita.







Z Luže jsme pokračovali do Horní Světlé na 2 louky u vodních nádrží, které obhospodařuje také Správa CHKO Lužické hory. Zde jsme našli prstnatec májový, kozlík dvoudomý, suchopýr úzkolistý, pryskyřník plamének.
Odpolední část exkurze probíhala na rašeliništi Mařeničky, které je od roku 2004 přírodní památkou. V lokalitě najdeme např břízu pýřitou, břízu bělokorou, klikvu bahenní, rosnatku okrouhlolistou, suchopýr pochvatý, bezkolenec modrý, ostřice, orobinec širokolistý.








Další zastávkou bylo Antonínovo údolí, kde jsme naproti kapličce sv. Antonína navštívili druhově pestrou louku s výskytem opět prstnatců májových.
Kdo by chtěl vidět více, může si prohlédnout fotodokumentaci z exkurze. V následujících dnech pro Vás připravíme i přesnou trasu pro případné soukromé výlety.





