V jednom z předchozích příspěvků jsem psal, že téměř všechny louky v Čechách vznikly lidskou činností a hospodařením. Tento proces je vratný, což znamená, že pokud přestaneme na těchto plochách hospodařit, spásat je nebo kosit, louky zde poměrně brzo zaniknou. Brzo zde znamená v horizontu několika let, maximálně jednoho až dvou desetiletí.
Louky začnou zarůstat nejdříve náletovými dřevinami, jako jsou břízy, osiky nebo javory.
V průběhu dalších desetiletí se potom začnou vyskytovat druhy, které můžeme nazvat cílovými na daném stanovišti. Odborně se tomuto procesu říká sukcese a jejím výsledkem je tzv. klimaxový stav, tedy jakési optimální druhové složení vegetace (stromů, keřů, bylin a trav) na základě přírodních procesů a vlivů.
Na louky a pastviny každoročně nalétnou miliony semen stromů z okolních porostů. Tyto semena vyklíčí, ale při opakovaném spasení či posekání mladé stromky zaniknou. Pokud zde zanikne pravidelné hospodaření, semenáčky se uchytí a postupně vyroste les.
Podobně se mění na louce i složení bylin, pokud není kosená či pasená, základní směr však směřuje k výše uvedenému lesnímu ekosystému.