Přeskočit na obsah

Luční rostliny

  • Louky

Jako luční rostliny označujeme trávy, jeteloviny a byliny. Obecně se jedná o takové druhy rostlin, které potřebují dostatek světla a snášejí pravidelné kosení nebo sešlapávání a pastvu. Jsou tedy značně závislé na lidské činnosti v krajině a pokud by došlo z jakéhokoliv důvodu k omezení zemědělského hospodaření na loukách, staly by se běžné luční druhy vzácnými a ohroženými.  

Samozřejmě nerostou všechny luční rostliny na všech loukách. Záleží na místních podmínkách, především na množství živin a vody v půdě. Některé jsou suchomilné, jiné mají raději trvalé vlhko, některé chudé půdy a jiné zase místa bohatá na dusík a další živiny. Jejich výskyt také ovlivňuje nadmořská výška. Často se na louce podmínky střídají takříkajíc na každém metru. Potom se střídá i druhové složení rostlin. Proto mnohdy některé druhy musíme na louce hledat, přestože víme, že se na ní vyskytují- ale ne všude. 

Druhové složení rostlin také hodně ovlivňujeme jednotlivými hospodářskými zásahy, především termíny kosení nebo pastvy. Například některé byliny potřebují pozdější termíny hospodaření, aby stačily vykvést a vytvořit zralá semena.  

Na květnaté loučce na naší zahrádce mohou mít vliv na složení druhů i takové zdánlivé drobnosti, jako je sekačka. Například strunová poměrně spolehlivě potlačuje druhovou pestrost, protože stébla rostlin „rozžvýká“ a to snesou jen některé, většinou nejběžnější a ne zcela chtěné druhy.