Přeskočit na obsah

Luční houby

Houby jsou spojeny u většiny lidí s lesními biotopy, ale rostou samozřejmě i na loukách. Některé z nich lze nalézt na okrajích travních porostů v blízkosti lesa nebo i soliterních stromů. Jedná se o známé druhy hřibovitých hub, jako jsou kozák březový či křemenáč březový, které, jak již jejich druhové jméno napovídá, najdeme v blízkosti bříz. Na okrajích smrkových porostů lze nalézt pro změnu třeba ryzce smrkové.

Některé druhy hub však přímo luční biotopy preferují. Nejznámější jsou různé druhy žampionů či bedel. Na loukách se však vyskytuje celé řada dalších velice zajímavých druhů hub, z nichž mnohé jsou jedlé a často velice krásné na pohled.

Jsou to například čirůvky, které rostou v trávě po celou vegetační sezonu od dubna do prosince. Známé jsou také hnojníky- obecný a inkoustový, které rostou i na pěstěných často sekaných trávnících, zejména na podzim. Hnojník obecný je také jedlý, ale pozor- v kombinaci s alkoholem se stává jedovatým!

Některé druhy rostou v trávě v sadech, v blízkosti ovocných dřevin. Příkladem může být závojenka podtrnka, která je jedlá, má však mezi příbuznými v rámci rodu jednu z nejjedovatějších hub našich lesů- smrtelně nebezpečnou závojenku olovovou.

Dále lze na loukách nalézt například špičky, šťavnatky nebo kropenatce. A známé jsou také halucinogenní lysohlávky, z nichž některé druhy perfefrují luční biotopy.

Zdroj: Google