Přeskočit na obsah

První kroky k založení kvetoucí louky

  • Louky

Prvním krokem je výběr plochy, ze které chceme v budoucnu vytvořit kvetoucí louku. Je důležité vědět, zda se jedná o plochu slunnou nebo stinnou, suchou nebo podmáčenou. Rozdíl jednotlivých ploch musíme brát v úvahu hlavně při výběru osiva, zda jde o slunnou suchou jižní stráň nebo podmáčenou plochu v údolí; důležitá je také nadmořská výška a typ půdy – zda je půda zásaditá, kyselá, písčitá či jílovitá.

I když vysejeme stejnou směs na různé lokality, bude výsledná louka vypadat trochu jinak. Obecně ale platí, že zhruba polovinu budou tvořit traviny, druhou polovinu byliny. Jestliže tam chceme mít více bylin, je lepší, aby půda nebyla hnojená a byla spíše chudší a sušší. 

Kvetoucí louky je možné vysévat během celého roku. Z hlediska dostupnosti vláhy je však lepší zvolit jaro nebo podzim. Může se stát, že po výsevu nastane delší období sucha, potom je třeba založený porost zalévat, aby již naklíčená semena nezaschla a porost zcela neuschl, celý proces by se musel opakovat. 

První rok po vysetí se prosadí většinou nejprve „plevele“ (z původní zásoby semen příslušné plochy) místo semen lučních druhů, a z tohoto důvodu se první seč „louky“ neprovádí moc nízko, vhodné je sekat okolo 10-15 cm nad zemí, abychom nepoškodili další klíčící semenáčky. Teprve postupně se prosadí další vyseté rostliny. Louka se tvoří dlouhodobě. Můžeme tak vytvořit základ kvetoucí louky, například z 20 druhů, a k nim postupně přidávat další druhy z okolí, některé druhy vyklíčí třeba až za dva roky.