Přeskočit na obsah

Živočichové na loukách

  • Louky

Na loukách se vyskytuje řada živočichů, někteří z nich však zde pouze hledají potravu, jako například velcí býložravci- v našich podmínkách různé druhy spárkaté zvěře (jeleni, srnci, daňci a další). Pro některé je ovšem louka biotopem na celý život. Nejvíce takových druhů najdeme mezi hmyzem. A jsou to často velice komplikované vztahy. Housenky některých motýlů se živí třeba jen na jediném druhu rostliny! Také mezi dalšími skupinami hmyzu jsou striktně luční druhy- někteří brouci, ploštice, kobylky nebo sarančata, které nikde jinde nenajdeme. 

Ovšem na loukách žijí také obratlovci. Některé druhy plazů preferují luční prostředí, ačkoliv na rozdíl od hmyzu na něj nejsou striktně vázáni. Mezi ně patři například ještěrka obecná. 

Ptáků na loukách najdeme celou řadu. Z pěvců je to například konipas luční nebo strnad luční, dále třeba bekasina otavní žijící na podmáčených loukách a patřící mezi bahňáky a nebo také chřástal polní, který navzdory svému jménu žije na loukách a pastvinách a stal se jedním ze symbolů ochrany přírody v celé Evropské Unii, protože díky němu se upravilo hospodaření na mnoha pozemcích v podhorských oblastech.

Také savci mají mezi lučními druhy své zastoupení. Typickým představitelem je sysel obecný, který žije jen na nízkostébelných travnatých plochách, kde má přehled o blížícím se nebezpečí a predátorech. V okolních zemích, kde jsou vysoké hory, se nad horní hranicí lesy vyskytuje svišť horský.