Na loukách se příležitostně vyskytuje opravdu mnoho druhů zvláště chráněných živočichů. My se však zaměříme na ty, kteři jsou na louky vyloženě vázáni a prožijí zde podstatnou část svého života.
Nejpočetněji zastoupený je hmyz. Na loukách žije celá řada motýlů, z nichž ochranářsky nejvýznamnější jsou například modrásci, jejichž spletitý životní příběh jsme popsali v jednom z předchozích příspěvků. Na vlhkých loukách žije ohniváček rdesnový. V posledních letech se opět rozšířil známý otakárek fenyklový obývající kromě luk i zahrady. Najdeme zde i zástupce vzácných nočních motýlů, na pastvinách se vyskytuje lišaj pryšcový. Příkladem unikátního úspěšného repatriačního programu, kdy byl vyhynulý druh motýla navrácen zpět do naší přírody, je jasoň červenooký, kterého se podařilo úspešně vrátit do lokality starého lomu u Štramberka.
Z dalších druhů hmyzu můžeme jmenovat třeba stepní kobylku ságu dorůstající až 15 centimetrů, nebo různé druhy střevlíků obývající louky od teplých stepí (střevlík uherský) až po horská rašelimniště (střevlík lesklý).
Také zvláště chránění ptáci jsou na loukách zastoupeni. Symbolem ochrany přírody v Evropské Unii je chřástal polní, navzdory svému druhovému jménu žijící na vlhkých loukách. Díky němu byly nastaveny i zemědělské dotace s termíny pozdějších sečí. Na Znojemsku se již opět vyskytuje a úspěšně hnízdí díky společnému česko- rakouskému záchrannému programu jeden z největších ptačích druhů- drop velký.
Ze savců pak můžeme uvést sysla obecného, který obývá sušší krátkostébelné trávníky, včetně kuriozních stanovišť, jako jsou golfová hřiště, kempy nebo zatravněná letiště.